V nasledovných častiach sú predstavené programy a rôzne príležitosti, ktoré očakávajú návštevníkov v rámci Parku podujatí a Ľudovej vysokej školy v Martovciach, ďalej aj turistické atrakcie obce.

Gastronómia

Na mieste vzniká príležitosť aj na pečenie v peci, počas ktorého sa vopred vybrané jedlo pripravuje v požadovanom množstve.

Rybaciu polievku (halászlé) je možné pripraviť za spoluúčasti miestnej rybárskej organizácie, z čerstvých rýb pre vopred nahlásený počet ľudí.

Na mieste je tiež možné ochutnať aj martovská štrúdľa, ktorá je pripravená podľa priloženého tradičného receptu.

Recept:
Suroviny: 1 kg múky, 1 lyžica tuku, cca. 1 liter vody, 1 lyžica octu, na plnenie tvaroh, višňa, mak, kapusta, podľa chuti.

Príprava cesta: do múky pridáme rozpustený tuk a ocot a potom postupne pridáme vlažnú vodu. Keď cesto je už vypracované, necháme pol hodiny odpočívať, rozdelíme na dva kusy a po kúskoch poriadne vypracujeme. Nakoniec necháme odpočívať v chladničke.

Vyvaľkanie cesta: na stôl položíme plachtu, zamúčime, potom položíme na ňu cesto, ktorého vrchnú časť tiež pomúčime. Pokiaľ je to možné, vyvaľkáme ho s valčekom a povrch natrieme olejom. Potom cesto rukami rozťahujeme čo najviac a nakoniec odstrihneme časť visiacu zo stola.

Vyvaľkané cesto sa plní plnkou podľa vlastného výberu a ktorú pripravíme podľa potreby pred zhotovením štrúdľového cesta. Plnené cesto zrolujeme pomocou plachty prestretej na stole, povrch posypeme múkou a potrieme olejom.

Pečieme ho v rúre 45-60 minút pri 150-200 °C.

Remeselnícke činnosti

V Martovciach okrem populárnych a kdekoľvek vykonávateľných remeselníckych aktivít sa môžu záujemcovia zoznámiť aj s aktivitami ako sú korálkovanie, lámanie, skladanie papiera atď. a s nižšie uvedenými činnosťami.

Tkanie z prútia

Vďaka prírodného prostredia Martoviec v blízkosti obce nájdeme veľa vŕb. Využijúc tieto danosti miestni obyvatelia už aj v dávnych časoch tkali z vŕbových prútov rôzne nástroje. Aj v dnešnej dobe sa niektorí ľudia zaoberajú výrobou tkaných predmetov z prútia, najpopulárnejšie sú kvetináče, ovocné koše, servírovacie misy, krmítka pre vtákov a nákupné košíky.

Výšivka

V Martovciach charakteristická ručná forma výšivky je naukladaná výšivka. Charakteristické pre ňu je, že určité vzory nie sú vyšité na podkladovej látke, ale sú vyšité zvlášť, nožnicami sa vystrihnú a položia sa na vopred nakreslené miesto a našijú sa na podkladový materiál.

Pletenie sietí
Rybolov v Martovciach má dlhoročnú tradíciu a v priebehu stáročí sa vyvinulo mnoho druhov rybárskych nástrojov. Rybári si rôzne nástroje vyrobili sami.  Preto nie je prekvapujúce, že mnoho starších ľudí ešte stále pozná techniku pletenia sieti. Podľa nich pletenie sietí vyžadovalo veľa trpezlivosti a času, na vykonávanie tejto činnosti bolo najvhodnejšie zimné obdobie. Nástrojmi na pletenie sietí boli pletacia ihlica a člnok, vyrábané z tvrdého dreva. Zo sietí boli známe viacstenná žiabrová sieť, lapadlová sieť, čereň, sieťová vrša, vrša z prútia a truhlica, do ktorej sa ulovené ryby vložili a skladovali. 

Zachovávanie ľudových tradícií

V obci existuje možnosť osvojenia mnohých aktivít súvisiacich s ľudovými tradíciami.

Miestny folklórny súbor sa rád ujme výučby ľudového tanca, záujemcovia sa môžu zapojiť do pillikovania a do sviečkového tanca. Ale podľa záujmu však je možnosť predvedenia aj čardáša a podobných jednoduchších tanečných krokov.

 



Medzi ľudovými zvykmi tiež sú také, ktoré môžu súvisieť s ľudovou tradíciou, ako svadobné zvyky, na ktoré si miestni obyvatelia vedia spomenúť. Okrem toho na cirkevnej línií existujú aj stále živé adventné a veľkonočné zvyky, v súvislosti s nimi sa záujemcovia môžu zúčastniť mnohých programov.

V súvislosti so zachovávaním ľudových tradícií v parku podujatí je možnosť aj na lukostreľbu, popritom záujemcovia môžu vypočuť, na čo naši predkovia používali lukostreľbu.

Preklad spevu, ktorý odznie počas sviečkového tanca:
„Prefíkaný vtáčik nesadne na každý konár,
Ani ja vždy neležím v posteli s paplónom.
Poľutuj ma, obanuj ma, obráť sa ku mne, bozkaj ma.“

Športové a rekreačné príležitosti

Veľa športových príležitostí je dostupných v Parku podujatí v Martovciach. Na multifunkčnom ihrisku môžu záujemcovia podľa aktuálneho vybavenia hrať futbal aj tenis.

Na mieste máme možnosť hrať aj plážový volejbal, ktorý je obľúbeným športom letnej sezóny.

Záujemcom o aktívnu rekreáciu Martovce umožňujú aj objavenie, vyskúšanie aj pravidelné hranie novej športovej disciplíny, teqballu. Táto nová disciplína je maďarský vynález a v posledných dvoch rokoch sa v ňom už usporadúvali aj majstrovstvá sveta. Cieľ nie je menší, než aby šport teqball bol známy na celom Slovensku a tým pádom aby sa aj mládež mala možnosť s daným športom oboznámiť a hrať ho na čím vyššej úrovni.


V zábavnom parku v príjemnom okolí plnom prírody a rastlín očakáva návštevníkov lanová dráha. Zábavný park má vytvorených 20 zábavných prvkov v 2 úrovniach. Na prvej úrovni boli vytvorené dráhy pre deti a dospelých, na ktorých si môže nájsť vhodné výzvy každý od 3 do 99 rokov veku. Dôležitým cieľom pri vytváraní zábavnej dráhy bolo, aby prekážky zodpovedali športovým, ako aj s rekreačným hodnotám.

Aj vytvorenie druhej úrovne bolo ovplyvnené tým, aby zábavná dráha bola priateľská k svojim užívateľom. Z tohto dôvodu boli aj na tejto úrovni vytvorené také prekážky, aby všetky potreby (ľahké, ťažké aj extrémne) boli na nej uspokojiteľné.

Najmenších v zábavnom parku očakáva drevené ihrisko.

Okolo Centra voľného času v Martovciach sa vybuduje náučný vodný chodník. Na mieste si možno vypožičať čln a tak sa celé územie stane ľahko prístupným. Záujemcovia o túru na člnoch sa môžu oboznámiť so živočíšnym a rastlinným svetom Martoviec, s prírodným bohatstvom okolia, a to všetko vo forme zaujímavej a pre deti hravej.

Vďaka projektom regionálneho rozvoja sa v blízkej budúcnosti vytvorí cyklistická trasa, ktorá ja plánovaná tak, že prechádza popri Parku podujatí, a na ktorej sa bude možné priamo dostať do Komárna ako aj do Kolárova bicyklom.

Centrum voľného času v Martovciach je miestom konania Letnej univerzity v Martovciach, ktorá sa koná každý rok v júli. Päťdenného podujatia sa zúčastňuje v priemere 10 000 ľudí. Záujemcovia si cez deň môžu vypočuť prednášky a zúčastniť sa programov verejného života a večer ich zabávajú takí účinkujúci ako Rúzsa Magdi, Halottpénz, Beatrice, Tankcsapda či Edda.

Atrakcie a rekreačné príležitosti v okolí

V okolí Martoviec sa nachádza veľa miest, ktoré ponúka možnosť wellnesu či ísť na kúpalisko alebo do plavárne. Najbližšie a najnovšie je Thermál Nesvady.
https://www.thermalnesvady.sk/

V Patinciach miestny obyvatelia si nenechali ujsť príležitosť poskytnutú termálnou vodou, ktorá vyviera zo zeme, a vybudovali termálne kúpalisko a okolo neho turistickú obec. Jednou z predností kúpaliska je jeho prirodzená danosť, že ide o územie krajiny s najvyššími nameranými teplotami a tu majú aj najdlhšie dni. Je vyhľadávané aj preto, lebo termálna voda má priaznivé účinky na pohybovú sústavu a jej ochorenia.
https://www.wellnesspatince.sk/hu/

Aj v Komárome (Maďarsko) a Nových Zámkoch je vybudovaný wellness a termálne kúpalisko podobne, ako v Patinciach.
http://www.komthermal.hu/
https://www.strand.sk/

Významné atrakcie Komárna:



Po usadení Maďarov v strednej Európe dostal územie dnešného Komárna jeden z vodcov Árpáda, syn ktorého tu vybudoval prvú strategickú pevnosť. V čase Belu IV., v roku 1265 bolo Komárnu udelené štatút mesta. Mesto prežilo obdobie rýchleho rozvoja v čase kráľa Matiáša, ktorý občas tu aj býval. V 1440 sa nachádzalo v meste svätá koruna, tu sa narodil aj Ladislav V.

Komárno je mesto, ktoré sa nachádza pri ústí Váhu, a ktoré Dunaj tu rozdelí na dve časti, ale časti ktorého vždy tvorili jeden celok. Pôvodný hrad Komárna stal na ľavom brehu, na pravom brehu bola malá usadlosť menom Újszőny, obyvatelia ktorej zabezpečovali prepravu cez Dunaj. Počas tureckého panstva v 16. storočí sa stalo Komárno hraničnou pevnosťou, tým pádom sa jeho vojenská úloha stala dôležitejšou. Po páde Budína ihneď začali s vybudovaním pevnostného systému Komárna v záujme ochrany Viedne. Najväčšou novovekou pevnosťou strednej Európy sa stala Monoštorská pevnosť, ktorá bola dokončená v 1871. Tri pevnosti sa nachádzajú na terajšom území Maďarska (Csillag, Igmándi, Monostori), väčšia časť pevnostného systému sa nachádza na území Slovenska. V 1809 sem utiekol pred Francúzmi František I. a vydal dekrét, aby tu postavili najväčší pevnostný systém Rakúskeho cisárstva, pevnostný komplex takej veľkosti, aby vo vojnových časoch mal kapacitu aj pre 200 000 ľudí. Pevnostný systém sa taktiež nazýva predsieňou Viedne a Gibraltárom Dunaja, lebo sa nedá obísť. Bolo tu umiestnené vojsko nepretržite až do konca II. svetovej vojny, od 1945 sa stáva jednou z najväčších muničných základní sovietskeho ruského vojska, v čase ich odchodu bola odhadovaná škoda vo výške cca. 10 miliónov eur, čo v dnešných sumách zodpovedá nákladom na odstránenie škôd vo výške cca. 70 miliónov eur. Plánuje sa otvorenie vojenského múzea a kultúrneho strediska. Pevnosti na pravom brehu hrali dôležitú rolu počas revolučných bojov r. 1848/49. Odohrali sa tu 4 bitky: 1: oslobodenie Komárna 25-26 apríl, 2: 2. júl, 3: prehratá bitka, 4: predposledná víťazná bitka revolučných bojov – 3. august.

V revolučných bojoch a v požiari roku 1848 sa takmer celkom zničil Újszőny, za svoje znovuzrodenie sa vďačí železničnej trati z Budapešti do Viedne. V 1892 bol odovzdaný Alžbetínsky most, prvý komárňanský most cez Dunaj, potom o 4 roky sa usadlosti na dvoch brehoch oficiálne zlúčili, ale nemohli sa radovať naveky, lebo trianonský mier oddelil severnú mestskú časť tvoriacu dušu a srdce mesta.

Ako reštaurovaná Ferdinandská brána starej pevnosti, tak aj alegorická socha Kamennej panny s nápisom („ani ľsťou, ani silou“) symbolizuje tú vytrvalosť, že aj legendárny pevnostný systém Komárna, aj duševná sila maďarského národa boli nedobytné. Pred radnicou stojí socha veliteľa a hrdinu generála Györgya Klapku, ktorá bola odhalená v roku 1896 a zvrhnutá v roku 1947. V 1965 bola umiestnená v parku Anglia a v 1991 bola vrátená na jej pôvodné miesto. Mór Jókai v niekoľkých svojich dielach postavil pamiatku pre svoje milované rodné mesto, jeho históriu a obyvateľov vrátane toho unikátneho spoločenstva reformovanej cirkvi, ktorého bol aj sám členom.

Nachádza sa tu aj Nádvorie Európy, kde bolo postavených viac ako 20 budov charakteristických pre architektúry jednotlivých európskych národov.

Hurbanovo
V tomto meste každopádne treba navštíviť miestnu hvezdáreň, ktorá bola v roku 1870 postavená Miklósom Konkoly-Thegem. Ide o jednu z najstarších hvezdární strednej Európy.


Kolárovo
Toto okolie bolo vždy jedným z regiónov našej vlasti s najväčším výnosom obilia. Prírodné podmienky umožnili, aby obyvatelia mleli pšenicu a iné zrniny vo vodných mlynoch od stredoveku. Pri Kolárove, pri mŕtvom ramene malého Dunaja sa nachádza jeden príkladne reštaurovaný stroj toho typu, ktorý bol bežne používaný na Dunaji a Váhu. Týkajúc sa lodného mlynu v Kolárove možnosť ešte podotknúť, že aj trasa, ktorá k nemu vedie, je výnimočná. Na polostrov sa totiž dostaneme cez najdlhší pokrytý drevený most Európy (most cez Malý Dunaj, dlhý 85 metrov). Lodné mlyny postavené z dreva mali svoju dobu rozkvetu najmä v 18.-19. storočí. Kolárovská drevená štruktúra, ktorá je funkčná až dodnes, je autentickým exemplárom najstaršieho typu dunajského lodného mlyna.