Už v stredoveku bola obec známa vďaka vínu, zlatozelenej farby z Nagy Somlóa, Korma a Melegesu. Svojou podstatou pripomína slávného rajnaja, milovníka dobrých vín. Nesmily dali v nasledujúcich storočiach svoj názov vinárskej oblasti Komárna, Ostrihomu, Fejéru, Győru a Vesprímu.

István Széchenyi už rozsiahlo písal o víne a o viniciach v Nesmiloch s výhľadom na Dunaj, a nie iba jemu sa mu páčila príjemne kyslá chuť vína.

110-ročná lisovňa čaká návštevníkov v údolí Sertésu na brehoch Szilva v Nesmiloch, kde si môžete prezrieť zbierku Váhy a zbierku dejín merania. Ako prvá stála výstava na túto tému v Maďarsku, sa predstavuje história vývoja merných jednotiek, od staroveku po XIX. storočie, až po súčasné meracie prístroje môžu návštevníci sa oboznámiť s autentifikáciou a mnohými úžitkovými predmetmi.

4.1. Nesmilský vinársky kraj

Vinice sa pestovali už v rímskych dobách vo vinohradníckej oblasti, ale plantáže ovplyvnili aj turecké okupácie. Do konca XVIII. storočia sa však Nesmily a jej okolie opäť stali významnou výrobnou oblasťou. Vďaka vysokej kyslosti tu boli vína znášanlivé na prepravu, takže boli prepravované vo významných množstvách z Nesmíl do zahraničia. Komoditné poľnohospodárstvo zabezpečilo dobrú povesť vín regiónu. V druhej polovici XIX. storočia vznikol známy vinohrad a vinársky závod Eszterházyho Csákvára, ktorý tiež predstavoval profesionálne založenie vinárskeho regiónu Nesmíl založeného v roku 1897. V tomto období, nesmílske, a duanaalmásské víno bolo považované za pojem v maďarských vínnych kruhoch. Po II.svetovej vojne v roku 1959, oblasť stratila svoj štatút vinárskeho regiónu. V roku 1959 sa vinárska oblasť Nesmíl zlúčila s vinárskou oblasťou Bársonyos-Császári. Tento proces odzrkadľoval ideológiu rozsiahleho pestovania vinice založenej na štátnych farmách a poľnohospodárskych družstvách. (Názov Bársonyos pochádza zo sprašových svahov severozápadne od Vértesu). Nesmily boli samostatná vinárska oblasť obnovená až v roku 1977. Vinárska oblasť bola vytvorená tak, aby v bývalej, zbúranej a odstránenej vinárskej oblasti Nesmíl mohla vinohradnícka oblasť opäť dosiahnuť výrazný rozvoj.

4.2. Viničné domy a vinné pivnice

Vinárska oblasť Nesmily, ako aj takmer všetky vinárske oblasti Maďarska, boli tisíce rokov obývané ľuďmi, ktorí milujú hrozno a víno.

Nachádzajúce sa v samom srdci vinárskeho regiónu, na vrchole Melegeshegyu, uprostred stoviek hektárov viníc, vinárstvo Neszmély. Odhodlanie a profesionálne skúsenosti Ákosa Kamocsaya, ktorý bol vyhlásený za vinára roka, je zárukou vysokej kvality ich výrobkov a viac ako 25 rokov propagujú dobrú povesť maďarského vína v zahraničí.

Úspech Szöllősiho vinárstva je nezlomný a je dedičstvom Mihálya Szöllősiho, ktorý bol v roku 2015 vymenovaný za „Vinára roka“. Rodinné vinárstvo, ktoré získalo ocenenie „Vinárstvo roka“ v roku 2009, sa nachádza v centre Nesmíl. Pestujú viac ako 30 hektárov vlastné vinice a veľkú časť výberu vína tvorí ľahké ovocné biele víno vyrobené redukčnou technológiou.

Väčšina pivníc hospodári na malej ploche a predáva víno miestne. Mnohé vinárstva vyrábajú víno z hrozna, ktoré kupujú, najmä na výrobu ružového a červeného vína.

V súčasnosti môžu byť vinári v tejto oblasti obzvlášť hrdí. Vyznamenaná na celoštátnej úrovni maďarská Bormustra uznala vinársky región Nesmily v bezprecedentnom rozsahu, čo bolo spôsobené vynikajúcim podmienkam regiónu a vďaka rastúcim odborným znalostiam vinárov. Na vysoko uznávanej súťaži sponzorovanej Národnou radou hôr Nesmily predbehli vinárske regióny v kategórii biele víno iba regióny ako Tokaj a Etyek Buda. Okrem celoštátnych výsledkov priniesli miestne úspechy aj vnútorná kvalifikácia Hliadka Vína, v továrni na šampanské.

V obci Nesmily a jeho blízkosti sa nachádzajú tieto pivnice a viničné domy:

4.3. Geografická klíma vinárskeho regiónu

Pôda vinárskeho regiónu je hlavne hnedá lesná pôda tvorená sprašami, ale na vápencoch, dolomitoch a pieskovcoch sa vyskytujú aj hnedé lesné pôdy. Jeho podnebie je chladnejšie od priemeru v krajine, daždivejšie, veľmi veterné, ale kolísanie teploty je nízke a počet slnečných hodín je dosť vysoký. Jeho najlepšie výrobné oblasti sú 150 až 300 metrov nad morom na slnečných svahoch pohoria Vértesu a Gerecsa. Vo vinárskej oblasti sa zvyčajne pestuje iba biele víno. Chardonnay, Rieslingszilván a Ezerjó sú dnes hlavnou odrodou hrozna vinárskej oblasti Ászár-Neszmélyu. Vyrábajú menšie množstvá zo zeleného veltelína, cserszegského odrodového vína, talianskeho rizlingu, muškátového ottonelu a z peseckej leánky. Tradičné odrody, ktoré sa pestovali v XIX. a XX. storočí, boli Ezerjó, Taliansky Rizling rýnsky, Ryzling rýnsky Szilváni, Dinka, medovina z bieleho vína, červená Slankamenka, Leánka, Sauvignon Blanc, červený Tramini, Ryzlink rýnsky, Irsai Oliver.

Ezerjó
Ezerjó je maďarská historická odroda bieleho vína, hungaricum. Pochádza z okresov Nógrádu a Hontu, ale je rozšírený po celej krajine. Nerastie príliš veľa prútov, jeho stonka má strednú vitalitu. List je v tvare srdca, s hrubou textúrou, so silnými pľuzgierami, trávnato zelený a okruchový. Pomerne skoro dozrieva, ale s globálnym otepľovaním sa jeho zrelosť začína meniť. Je citlivý na mráz a hnilobu, ale prináša bohatú odrodou. Bobule sú veľké, strapce veľké, plecnaté a husté. Víno je bohaté na alkohol, tvrdé, mierne trpké, s výrazne kyslou chuťou zelenkavo biele suché víno bez zápachu.

Chardonnay
Chardonnay je celosvetovo známa odroda hrozna známa a pestovaná vo všetkých krajinách sveta vyrábajúcich hrozno a víno. Svetová odroda z Francúzska, ktorým je domovom Burgundsko, tvorí jedno zo základných vín známeho šampanského francúzskeho šumivého vína, vyrobeného v Champagni. V Maďarsku sa predtým bolo známe pod názvom Okrúhly list. Bobule sú malé, okrúhleho tvaru, belavo zelené, sotva popolnaté, čierno bodkované, hustá šupka, šťavnaté, chrumkavé. Klíči a kvitne skoro, dozrieva v prvej polovici septembra. Víno má silný charakter, ale s jemnou kyslosťou, horkou chuťou, plným a širokým spektrom využitia. Môže to byť vynikajúci základ pre šampanské, ale dá sa použiť na výrobu vysoko kvalitného vína a dokonca aj špeciálnej kvality prírodného pochúťkového vína. Je to čerstvý, svieži, zrelý, elegantný a obľúbený produkt.