A magyarországi Fiatalok a Nemzetért Alapítvánnyal és az erdélyi Vigyázó Egyesülettel közös projekt keretén belül – a január 11-14-i erdélyi szakmai találkozó után – most a Honti Kaszinó fogadta Martoson partnereit. Az időpont március 21-24. volt.

Egyébként röviden érdemes tudni erről az Európai Unió által támogatott Erasmus+ projektről, hogy fő célja a fiatalok közéleti aktivitásának hiányát feltárja, ennek okaira megoldási javaslatok kerüljenek kidolgozásra, hogy az más civil szervezetek számára is útmutatóként szolgálhasson. 3 fázisból áll. Az első a konkrét okok feltárása, ennek kapcsán egy brosúra adunk ki. A másodikban a konkrét okokra megoldási javaslatként egy együttműködési stratégia fog napvilágot látni. Harmadik lépésként egy digitális stratégia készül majd el a fiatalok online megszólítására vonatkozóan. Az együttműködési stratégiát egy keszthelyi, a digitálisát egy torockói nemzetközi fórumon véglegesítjük.

Csütörtökön a Komáromi járásbeli Martos községben lévő, a Martosi Rendezvényliget és Népfőiskolához tartozó Esterházy Akadémiára vártuk az anyaországi és az erdélyi szervezetek képviselőit. A szálláshelyek elfoglalását követően közösen a fogadóhelyszín előadó termében gyülekeztünk, hogy ott a már kialakult emberi kapcsolatokat tovább mélyíthessük.

Pénteken reggeli programként először Morva Mátyás, Farkas Gergely, Soós Sándor a három szervezet nevében köszöntöttek mindenkit, majd egy szakmai megbeszélés zajlott le, ahol az Aktív Ifjúság projekthez kötődő észrevételeket, tapasztalatokat, jövőbeli teendőket vitattuk meg.
A következőkben szakmai találkozó által ismerkedtünk meg martosi fiatalokkal foglalkozó személyekkel: Keszeg István (mérnök, polgármester), Sedliak Pál (méhész, fotós), Erdélyi Zoltán (színpadmester, alpolgármester, a Sziget PT vezetője), Koncz Izabella (könyvtáros, a Kultúr-morzsák program szervezője). Ők felvilágosítottak bennünket a helyi viszonyokról, s elmondták a téma kapcsán véleményüket, s valamennyien csatlakoztak hozzánk a Martosi Rendezvényliget és Népfőiskolán megejtett körbevezetéshez.
Még ugyanezen a napon Komárom városába tettünk látogatást, ahol a komáromi erődrendszer megtekintését követően a Klapka-téren lévő látványosságokat, mint az Európa-udvar, vagy a Szent András-bazilika mutattuk meg, az idegenvezetésben segítségünkre volt Bencze Dávid történész is.

Este visszaérkezve a három szervezetből mindnyájan együttesen találkoztunk az Esterházy Akadémia hallgatóival, akikkel megismerkedtünk, s jó hangulatú beszélgetést folytattunk a fiatalokat érintő kérdésekről. Az alkalmat megtisztelte jelenlétével az Esterházy Akadémia igazgatója Gubík László, valamint a Tempus Közalapítvány főigazgatójaként Bodrogi Richárd.

Szombat reggel Sedliak Pál vezetésével Martos nevezetességei közül a tájházhoz, illetve a település határában megbúvó ún. robbantott hídhoz sétáltunk el, s tekintettük meg azokat.
Délután elköszönve a martosiaktól, a Nyitra melletti Alsóbodokra utaztunk el, hogy aztán ott szemünk elé tárulhasson az Esterházy János Zarándokközpont. Csámpai Ottó, a Zarándokközpont igazgatója mesélte el Esterházy János történetét, majd mutatta meg végső nyughelyét, a kápolnát és a vonatkozó múzeumot. Este kötetlen beszélgetésre került sor, egy régi baráttal is találkoztunk, aki jelenleg a környéken vesz részt a Petőfi ösztöndíjprogramban.

Vasárnap reggeli után búcsút vettünk egymástól és hazautaztunk.

„Örülök, hogy bekapcsolódhattam ebbe az egészbe. Úgy érzem, rendkívül hasznos az, hogy ilyen, a magyarságot határon innen s túl összekovácsoló kezdeményezések megvalósulhassanak, amelyek a kapcsolatteremtés és a tudás bővítése mellett közös munkára sarkallnak bennünket a nemzetért, a fiatalokért” – fejtette ki véleményét Wiedermann Béla, a projekt kezdetektől fogva aktív résztvevője.

Az Európai Unió támogatásával megvalósuló projektünk azonosítója: 2023-1-HU01-KA220-YOU-000160466

Varga Dávid