Duray Miklós emlékének szentelték a MartFeszt nulladik napját. Duray Miklós első felvidéki emléktábláját Turi Török Tibor, Köztársasági Érdemjellel kitüntetett, Podmaniczky-, Pro Urbe- és Pro Cultura-díjas szobrász készítette. A dombormű a martosi szabadegyetem nyitónapján került ünnepi keretek között leleplezésére, melyen Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke mondott beszédet.

A szónok leszögezte, hogy Duray már akkor nemzetstratégiát épített, amikor az államszocializmus éveiben ilyen irányú gondolkodás hivatalosan még Magyarországon sem létezhetett. Szász Jenő azt is fontosnak tartotta megjegyezni, hogy „Duray Miklós egymagában a felvidéki magyarság 20. századi korrajza, amit hajthatatlan és hajlíthatatlan őszinteséggel tárt fel, nem kímélve azokat, akik a közösségi érdekek fatörzse mögé bújva az egyéni érdekérvényesítést helyezték előtérbe.” Hideghéthy Andrea, a Szövetség a Közös Célokért ügyvezető igazgatója köszöntötte az eseményen megjelenteket és hangsúlyozta, Esterházy János óta Duray Miklós volt a felvidéki magyar közösség és politikai élet legnagyobb formátumú, meghatározó alakja, a stratégiai gondolkodás kimagasló személyisége. Különös büszkeséggel tölt el bennünket, hogy a martosi Rendezvényliget és Népfőiskola adja a helyszínét az első Duray emlékműnek, hiszen nagy pártolója, támogatója volt az Esterházy Akadémiának és a martosi Népfőiskola beindításának. A domborművet Keszeg István, Martos polgármestere, Szász Jenő, az NSKI elnöke, Gubík László, a SZAKC elnöke és az Esterházy Akadémia alapító-igazgatója az alkotóval, Turi Török Tiborral közösen leplezték le.

Az ünnepi eseményen közreműködött Nagy Csomor András és zenekara, amely nemzeti imánk, a Himnusz közös eléneklésével ért véget. A Rendezvényliget eddig nevezett központi épületét, Duray-pavilonnak nevezzük ezek után, hiszen a dombormű fizikai valója annak a falán található.

fotók: Sedliak Pál